Сумщина та ринок праці: як бізнесу знайти працівників в умовах війни?

Виклики ринку праці сьогодні складні як ніколи. Підприємці вкотре озвучують проблематику - брак працівників. І зрозуміло, що в час війни українці частково мігрували за кордон, а багато чоловіків зараз перебувають на фронті. Та цікаво й те, що на цю мить майже один мільйон людей знаходиться в пошуку роботи. Як роботодавцям знайти працівників, а працівникам роботу - Державна служба зайнятості пропонує рішення.

Сьогодні на Сумщині зібралися представники великого, середнього та малого бізнесу на регіональному форумі  «Підготовка фахівців в центрах профтехосвіти Державної служби зайнятості: навчання українців для потреб бізнесу”. Мета заходу - обговорити виклики ринку праці та знайти рішення.

У регіональному форумі взяли заступниця Міністра економіки України Тетяна Бережна, директорка Державної служби зайнятості Юлія Жовтяк, керівництво Сумської ОВА та більше 100 роботодавців. 

«Вдячні представникам Міністерства економіки України, Державної служби зайнятості, громадським організаціям за підтримку в реалізації важливих ініціатив, які спрямовані на підготовку фахівців для потреб бізнесу. Ми відчуваємо, що Сумщина залишається у фокусі уваги Президента, центральних органів влади, – зазначив перший заступник голови ОВА Тарас Савченко. –  Розуміємо, як непросто сьогодні працювати в умовах війни, формувати колективи і підтримувати економічну безпеку держави. Та попри всі труднощі, за час повномасштабної війни на Сумщині створено понад 23 тисячі робочих місць. Це свідчить, що економіка області функціонує, розвивається, є довіра і бачення перспектив. Щира вдячність всім, хто продовжує триматись, боротись і працювати».- підкреслив перший заступник голови ОВА Тарас Савченко.

Нестача працівників, особливо виробничих професій, торкнулася багатьох підприємств Сумської області.

«В нашій компанії, як і на багатьох підприємствах Сумщини, кадровий голод. В основному це робочі спеціальності. Тому ми активно співпрацюємо з регіональними відділеннями Центрів зайнятості по всій області. Зокрема, використовували послугу - «Ярмарка вакансій». Ми маємо свій освітній простір і навчаємо для себе фахівців.  Втім, є спеціальності, працівників яких у нас менше. Наприклад,  зварювальників пластмас декілька на все підприємство. Для них ми не зможемо створити групу, щоб самим навчати”, - підкреслила  Ніна Старкова, начальниця департаменту управління персоналом Сумської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України».

Як зазначив голова Ради Федерацій роботодавців Сумської області Михайло Горпенко, попри значні труднощі через війну, завдяки співпраці між бізнесом та державою підприємці мають змогу залишатися в регіоні та сплачувати податки.

“Частина області знаходить в зоні активних бойових дій. Близькість ворога, міграція населення та втрата виробничих потужностей суттєво впливають на конкурентоспроможність підприємств Сумщини. У 2024 році в Україні закрилися близько 210 тисяч ФОПів. Проте, попри всі труднощі, Сумщина не увійшла до числа регіонів з найбільшим закриттям бізнесів. В цьому бачимо результат злагодженої роботи місцевої влади, представників державної структури, громадських організацій та бізнесу”, - підкреслив голова Ради Федерацій роботодавців Сумської області Михайло Горпенко.

Директорка служби зайнятості Юлія Жовтяк запропонувала рішення — співпрацювати з Центрами профтехосвіти, де навчають, перенавчають та перекваліфіковують працівників. Вона пояснює, що багато професій на ринку праці уже застарілі, тож пройти працівнику навчальні програми, навчитися “з нуля” чи перекваліфікувати свою спеціальність — це одне з кращих рішень. Таким чином можна вирівнювати дисбаланс на ринку праці. Мало того, вона зазначила, що Центри готові створювати та адаптовувати свої програми під потреби конкретного бізнесу.

«Сьогодні на Сумщині ми проводимо восьмий форум з проєктом USAID, який змотивував нас реорганізувати Центри профтехосвіти, розширити кількість професій та освітніх програм. Державна служба зайнятості є одним із головних гравців на ринку праці і це не просто слова, а реальність. В 2024 році ми працевлаштували понад 250 тис людей. 600 тис скористалися послугами служби. Служба зайнятості трансформується разом з країною і вже є ключовим помічником як для роботодавця, так і для людей, які до нас звертаються”,  - зазначила Юлія Жовтяк, директорка Державної служби зайнятості України.

Як зазначила заступниця Міністра економіки України Тетяна Бережна, для ефективної роботи Центрів потрібна залученість бізнесу в регіональну Наглядову раду, що створюється при кожному Центрі.  Таким чином підприємці зможуть впливати на роботу ЦПТО.

«Структурне безробіття - один з серйозних викликів на сьогодні. Серед шляхів його подолання - перенавчання українців, надання їм можливості опанувати професії, які є затребуваними на ринку праці, підвищити свій професійний рівень. Ми запровадили низку навчальних програм, зокрема й навчання в центрах профтехосвіти. Щоб підвищити спроможність ЦПТО і в той же час допомогти бізнесу у вирішенні проблеми нестачі кадрів, ми пропонуємо підприємцям увійти до складу наглядових рад центрів та безпосередньо впливати на підготовку потрібних їм саме зараз спеціалістів», — зазначила Тетяна Бережна.

Вона повідомила, що першу Наглядову раду вже створено у Полтавському ЦПТО. До її складу увійшли впливові роботодавці регіону, зокрема «Нової пошти», мережі мультимаркетів Аврора. А також закликала бізнес Сумщини долучитись до створення Наглядової ради Сумського ЦПТО.

Захід відбувся в Сумському Центрі профтехосвіти, який працює вже 15 років. Тож підприємці  мали нагоду побачити на власні очі навчально-виробничі майстерні центру. Тут навчають на такі професії як оператори котельні, машиністи-кочегари, зварювальники, електромонтери, кухарі. Загалом, за час роботи закладу, навчання пройшли 43 тисячі людей. Освіту здобувають не тільки жителі Сумщини, але й інших областей: Чернігівської, Київської, Одеської, Полтавської.

“У нас навчаються люди, які стоять на обліку Служби зайнятості, учасники бойових дій, люди, які постраждали внаслідок війни, а також ті, які отримали ваучери від Державної служби зайнятості. Від 3 до 5,5 місяців можна здобути робітничу професію. Заклад також має програми з підготовки бізнес-планів та для підприємців, які хочуть отримати державний грант”, - зазначив директор Сумського ЦПТО Михайло Гузь.

За словами директора Сумського обласного центру зайнятості Леоніда Чепульського, Служба зайнятості змінюється – тож важливо показати місцевому бізнесу можливості вигідної співпраці. «У нас є що запропонувати – з навчанням, перенавчанням, працевлаштуванням, - наголосив він. - Тож разом ми зможемо подолати виклик ринку праці та створити нові можливості для шукачів роботи та роботодавців».

Захід відбувся в рамках міжрегіонального проєкту  «Реформування системи підтримки та розвитку трудового потенціалу», що реалізовується Міністерством економіки України в партнерстві з ГО «Розвиток бізнес-сектору України» за підтримки проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) "Зміцнення громадської довіри (UCBI)".

Керівниця проєкту, Леся Круп’як  зазначила, що ініціатива проєкту дуже корисна як ЦПТО так і бізнесу. Тож роботодавці можуть шукати потрібний їм Центр за локацією та за навчальними програмами та починати співпрацювати.

«Вчора ми працювали на Харківщині, сьогодні на Сумщині. Це прифронтові регіони і виклики ринку праці тут надскладні. Але те, що у нас збираються повні зали підприємців демонструє лише одне - ми готові шукати рішення та можливості, заради того, щоб розвивати бізнес та позитивно впливати на економіку країни», -  сказала вона.