На честь загиблого на війні фізика-науковця Руслана Шуліпи у Сумах встановили пам’ятну дошку

У Сумах встановили пам'ятну дошку загиблому бійцю Руслану Шуліпі на будівлі Інституту прикладної фізики Національної академії наук України. 30 грудня минає рік, як Руслан загинув, виконуючи бойове завдання під Харковом.

На пам’ятній дошці, що біля Інституту прикладної фізики у Сумах – фото усміхненого чоловіка, що тримає зброю. Це – Руслан Шуліпа. Сумський фізик-експериментатор, який рівно рік тому загинув на війні. Чоловік був керівником аналітичного прискорювального комплексу, пише Суспільне.

Пам'ятна дошка Руслана Шуліпи. Суспільне Суми

"Це обладнання унікально навіть не для Сум, а навіть для України. Тому що розроблялося під специфічні задачі ядерної фізики та енергетики. На момент призову в армію, він був головним інженером нашого аналітичного прискорювального комплексу і жодні дослідження в інституті на прискорювачі без нього не проводилися", — сказав Олександр Лебедь, директор інституту прикладної фізики НАН України.

Інститут прикладної фізики НАН України у Сумах. Суспільне Суми

У липні 2023 науковця мобілізували. 30 січня того ж року він загинув, виконуючи бойове завдання під Харковом. Призвали до збройних сил Руслана в той час, коли Інститут прикладної фізики отримував статус критичної інфраструктури, говорить директор інституту Олександр Лебедь.

"Він не схотів якихось там окільних шляхів шукати, типу лягати на лікарнянийе втрата величезна не тільки для інституту, а для науки України".

Пам'ятна дошка Руслана Шуліпи. Суспільне Суми

Пам’ятну дошку встановили за кошти профспілки Інституту. Відкрили її у річницю загибелі фізика – 30 грудня. Руслан вчився на кафедрі експериментальної і теоретичної фізики Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка.

"Одного разу ми робили експерименти на прискорювачі. Це було літо. На прискорювачі є два магніти, які дуже сильно гріються. Відповідно, їх треба охолоджувати. Для цього існувала така складна система охолодження, яка постійно ламалася і заважала нам робити експерименти. Тоді Руслан просто перекинув систему охолодження на велику кубову бочку, яка знаходилась поруч. Зробили для неї електронний термометр, який давав нам значення її температури. І використання отакого простого способу дозволило нам замінити складну систему і продовжувати виконувати свої експерименти.

 Колега Руслана Шуліпи. Суспільне Суми

"Руслан їхав на семінар, організований Міжнародною агенцією з атомної енергетики у Загребі, ХорватіяІ він все переживав, що його рівень англійської буде недостатній. я йому казав: "Ну Руслан, ти ж чоловік, ну що там бояться, тебе зрозуміють". Він своїм виступом там спричинив фурор! Просто, як виявилося, коли людина знає, про що розказує, не важливий був рівень англійської", — сказав Олександр Бугай, колега загиблого.

За інформацією, на сайті "Моя наука", станом на кінець 2024 щонайменше 150 українських вчених загинули внаслідок повномасштабної російсько-української війни. На момент загибелі Руслану було 37. До свого 38-річчя він не дожив тиждень.

Підписуйтесь на нас у соцмережах:

Telegram https://t.me/sumy0542

Instagram https://www.instagram.com/0542.ua/

Facebook https://www.facebook.com/0542inua