У Мінреінтеграції затвердили оновлений перелік територій України, де тривають бойові дії, або які перебувають в окупації російських військ. До переліку внесли 13 громад Сумської області. Як отримати статус ВПО на Сумщині та на яку допомогу можна розраховувати – про це Суспільне поговорило з тимчасово виконуючою обов’язки директора Департаменту соціального захисту населення Сумської ОВА Людмилою Мусіякою.
- Чи можуть мешканці наших громад, які потрапили до переліку Мінреінтеграції, переміститися на більш безпечні території Сумщини та отримати статус ВПО?
- Люди, які переміщаються у межах області, або навіть у межах територіальної громади з однієї адміністративно-територіальної одиниці до іншої, мають право отримати довідку внутрішньо переміщеної особи і як наслідок – відповідні кошти. Єдине, якщо населені пункти знаходяться у межах однієї тергромади, то у додатку "Дія" отримати статус ВПО не вийде, бо немає такої функції. Але, якщо між територіальними громадами, то тоді можна оформити і в "Дії". А процедура оформлення статусу ВПО є такою: потрібно звернутися до органів соціального захисту населення в громаді, до уповноважених працівників. Спеціалістам територіальних громад надано доступ (ця опція з’явилася з початку воєнної агресії, оскільки наплив звернень великий) до програмного забезпечення для того, щоб вносити дані цих людей і потім видавати довідки ВПО.
- Скільки на Сумщині людей з інших областей, які мають статус ВПО?
- Десь близько 9 тисяч. Це не так багато. Ми – та область, що перебувала і в окупації, і на території якої ведуться бойові дії, тож до нас не так активно переселяються з інших областей. 6 тисяч людей отримали у травні кошти від держави, як ВПО. Інші перемістилися з тих тергромад, які не внесені до переліку КМУ.
Найбільше внутрішньо переміщених осіб з Луганська, Донецька, Чернігівської, Запорізької та Харківської областей.
- Скільки ВПО може вмістити Сумщина?
- Скільки може, ми не знаємо. Зараз у нас зареєстровані 48 тисяч 185 осіб. До 24 лютого було 11 тисяч. За три місяці додалося майже 37 тисяч осіб.
- Які виплати для ВПО передбачені?
- Щомісячна державна виплата передбачена з 24 лютого: дітям чи особам з інвалідністю – 3 тисячі гривень, а всім іншим особам – 2 тисячі гривень. В березні та квітні виплачували абсолютно всім внутрішньо переміщеним особам, в тому числі тим, хто переміщався у межах області. В травні визначено, що виплата здійснюється тільки особам, які перемістилися з населених пунктів чи територіальних громад, зазначених у відповідному розпорядженні Кабміну. За травень громадяни Сумщини не отримували нічого, оскільки Сумська область не була внесена до такого розпорядження. Тепер мешканці громад (з переліку територій, де тривають бойові дії, – ред.), які перемістилися в інші населені пункти, матимуть право на виплату. Ці виплати здійснюються безпосередньо Міністерством соціальної політики напряму громадянам, не залучаючи структурні підрозділи соціального захисту.
Ще один нюанс: люди, які не переміщаються з адміністративно-територіальної одиниці, але їхнє житло зруйноване, також мають право зареєструватися в "Дії" як ВПО і також отримувати кошти. В травні тільки ці люди з Сумщини мали право на отримання державних виплат.
- Яка гуманітарна допомога передбачена для жителів Сумщини та ВПО?
- Внутрішньопереміщені особи можуть отримувати гуманітарну допомогу. Держава надає продуктові набори, відповідно до 328-ї постанови. Сумській області буде надано десь півмільйона таких продуктових наборів. Наразі отримано ще не всі набори. Процес отримання і видачі триває.