На Сумщині викиди від зерносушарки труять місцевих мешканців

Мова йде про роботу сушарки, яка знаходиться в самому центрі Липоводолинської громади, і через викиди якої, за словами місцевих мешканців, у людей стали частіше виявляти серцево-судинні та онкологічні захворювання.

Днями в Сумській області в залі засідань Липоводолинської селищної ради відбулося попереднє обговорення питання про проведення громадських слухань щодо наміру отримання дозволу на викиди сушарки, яка є власністю ТОВ “Агропартнери-2009” на чолі з керівником Сергієм Жамардієм.

На зібрання прийшли мешканці селища, які виступили проти відновлення роботи сушарки. Люди розповіли присутнім, що конфлікт із липоводолинським підприємцем триває вже більше чотирьох років, і за цей час сушарка нанесла значну шкоду їхньому здоров’ю.

«Він побудував її проти волі людей. Ми писали звернення до голови адміністрації, до поліції, до прокуратури. Ми потерпаємо від викидів зерносушарки», - розповів з трибуни місцевий мешканець Василь Хижняк: «На прилеглому до сушарки провулку Роменському жив чоловік Микола Максимович, був здорова людина, розповідав мені, що якщо вітер в його сторону, то не можна вийти в двір. Помер від проблеми з серцем. Скільки людей померло від цих викидів. Ми протестуємо, щоб дана сушарка працювала на цій території».

Підтримав людей і селищний голова Володимир Штанько, свою позицію напередодні зібрання він виклав на власній фейсбук сторінці:

«Почнемо із Сергія Жамардія. Історія із сушаркою. Не придумав нічого ліпшого, ніж поставити її в центрі самого густонаселеного району селища. За бездіяльністю влади, а можливо й діяльністю з умислом, незважаючи на спротив жителів навколишніх помешкань, він це зробив і сушарка запрацювала, викидаючи сморід і ошурки з кукурудзи на капоти автомобілів, підвіконня і все інше. Жителі подали на суд. Він його програв. Ліквідували дозвіл на викиди, але не вгомонився. Благання людей, позиція влади – це йому ні до чого. Сподівається, очевидно, на продажних чиновників, які йому можливо будуть намагатися надати новий дозвіл, або щось інше. По людськи зробити він не вміє. До речі, добавлю до цієї ж історії. За землю, на якій стоїть тепер сушарка, не платив з 2012 по 2017 рік ні копійки. «Накрив» селище на суму від одного до двох мільйонів гривень, в залежності від відсоткової ставки».

Як розповів нам один з учасників обговорення, представник громадської організації «Сила землі» Сергій Семенченко до нього звернулись місцеві мешканці, щоб допомогти розібратись в ситуації, він намагався обговорити проблему з підприємцем Жамардієм, але той не йшов на контакт: « Якби у підприємця і його фірми «Агропартнери 2009» все було добре з сушаркою думаю він би не уникав можливості вирішити проблему в конструктивному ключі. Я неодноразово намагався з ним поспілкуватися, але марно. Більше того, знаю, що і керівник громади теж пропонував сісти за стіл переговорів, але Жамардій не хоче вирішувати проблему законним шляхом, а визнає тільки шлях сили, приводячи на обговорення тітушок та намагаючись залякати місцевих жителів, які всього лише боряться за можливість дихати чистим повітрям.»

Прийшли на обговорення і ті хто виступав за те, щоб сушарка працювала. Щоправда переважно це були не жителі Липоводолинської громади, де власне вона знаходиться, а мешканці села Русанівка, які працюють на підприємстві у Сергія Жамардія, та молодики спортивної статури. При цьому село розташоване за 10 кілометрів від Липової долини.

Власне сам підприємець коментарів уникає, за нього говорить бухгалтерка підприємства «Агропартнери 2009», щоправда пані Наталія акцентує увагу на тому що сушарка нібито працює на дровах і викиди від неї такі самі як і від садочків та шкіл Липової долини. При цьому вона не згадує про те, що найбільшу шкоду здоров’ю людей наносять плівка від кукурудзи, яка піднімається в повітря під час сушки. ЇЇ кількість значно перевищує норми.

«Ця сушарка працює на дровах та нічим не відрізняється від великої груби, які донедавна були у кожній домівки жителів Липової Долини. Поряд є лікарня, яка також опалюється дровами. Є садочок та школа, і всі ці об’єкти опалюються дровами, що мають такі ж викиди у повітря як і сушарка»,– стверджує головна бухгалтерка підприємства Наталія.

Додамо, що як повідомляє видання Агроньюз головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області, яке на замовлення мешканців Липової Долини проводило перевірки зерносушарки ТОВ «Агропартнери-2009», виявило, що рівень забруднення повітря плівками від кукурудзи та рівень шуму від роботи сушарки перевищує гранично допустимі норми у декілька разів.

А раніше депутатський корпус Липоводолинської ОТГ розглянув звернення місцевих жителів щодо порушень екологічного законодавства ТОВ «Агропартнери-2009» і його керівником Сергієм Жамардієм та прийняв рішення – рекомендувати підприємству винести за межі селища зерносушарку, через роботу якої місцеві жителі не могли дихати чистим повітрям.