Екологічна катастрофа під Сумами!

Народний депутат Ігор Васильєв: «Врятувати Косівщинське водосховище може будівництво очисних споруд в с. Сад».

Косівщинське водосховище колись було гарним озером, одним із найулюбленіших куточків відпочинку сумчан. Тоді його називали дуже гордо - Сумським морем. Але так було до середини 90-х. Потім на берегах водойми почали з’являтися будиночки, селилися тут заможні люди. І територія біля Сумського моря знову отримала гучну назву - Царське село.

От тільки проблем у цьому селі було чимало, й зовсім не царських. Найважливіша з них – ніхто не вкладав кошти у розвиток і ремонт каналізаційної системи. Частина місцевих будинків і досі не має централізованої системи водовідведення. В результаті дуже часто рідкі відходи - фекалії, вода після прання і миття посуду - підземними каналами надходять у водосховище.

Сюди ж ідуть і неочищені зворотні води з території с. Сад. Ще у 2010 році було встановлено, що стоки с. Сад відводяться на очисні споруди, які по документації начебто є. Але вже давно знаходяться в незадовільному стані внаслідок розкрадання та демонтажу устаткування. Тож очистка стічних вод практично не здійснювалась більш ніж десятиліття!

В минулому році проблем ще додалося – на Косівщині перестала працювати КНС, що викачувала нечистоти з каналізаційних колодязів. І вони потекли просто по вулицях, у водосховище. На берегах «Косівщинського моря» з’явилися таблички «Купатися й ловити рибу заборонено». Варто нагадати й про неодноразові випадки масової загибелі риби у Косівщинському водосховищі! Подібна ситуація спостерігається щороку у липні-серпні. Воно й не дивно. Адже за результатами аналізу проб води з Косівщини тут є суттєві перевищення по вмісту азоту амонійного, ХСК, БСК5, фосфатів, і не тільки.

А що ж у цьому році? Нещодавно разом з головою Сумської райдержадміністрації Русланом СІРЕНКОМ Косівщинське водосховище відвідав народний депутат по 158-му округу (м. Суми, Сумський, Краснопільський та Білопільський райони) Ігор ВАСИЛЬЄВ - з метою вирішення екологічної проблеми, яка склалася на даному об’єкті.

- На жаль, водойма заповнена каналізаційними стоками, - констатує Ігор Сергійович. - Основними джерелами забруднення водосховища, як і раніше, залишається зруйнована каналізаційна насосна станція в с. Сад, непрацюючий колектор по вул. Сумській, 18а, в с. Косівщина та відсутність централізованої каналізації в старій Косівщині. Рівень води в очисних спорудах вимірюється щодня. Особливо коли сезон дощів і можливий ризик, що вода перейде критичну межу. Якщо таке станеться, забруднення піде в сторону Сум та потрапить у річку Псел!

Як доповів голова Садівської сільської ради Іван КРЮЧКОВ, вирішити проблему та в значній мірі покращити екологічний стан водосховища можливо за рахунок будівництва очисних споруд в с. Сад. Тому на даний час на це будівництво вже замовили виготовлення проєктно-кошторисної документації.

- Після розроблення ПКД знадобляться кошти - приблизно 10 млн. грн., - уточнює Ігор Васильєв. - Частково вони будуть залучені мною, частково - громадою. І можливо, до цієї доброї справи долучиться районний бюджет та активісти. Особисто буду тримати на контролі вирішення цього питання!

Що ж, маємо надію, що завдяки втручанню народного депутата ця непідйомна до сих пір проблема нарешті зрушить з мертвої точки і вже через кілька років водосховище знову стане Сумським морем!

Довідково: площа водного дзеркала Косівщинського водосховища - 132 га. Воно входить в четвірку найбільших водойм Сумської області. Водосховище було створене в 1960-ті роки Сумським хімкомбінатом (тепер - ПАТ «Сумихімпром») для забезпечення технічних потреб підприємства. При будівництві водосховища були виселені мешканці та затоплений хутір Велика Косівщина. Обсяг води в озері планувалося довести до 11 млн. кубометрів, з яких 4-5 млн. можна було б використовувати для підтримки рівня води в Пслі. Але в зв'язку з підйомом рівня ґрунтових вод і підтопленням прилеглих житлових будинків від планів відмовилися. Трохи пізніше озеро було зариблено, і в подальшому передбачалося розводити там рибу для потреб сумчан.