Одна з нових норм, що запропонувало МОЗ України у проекті «Про внесення змін до Державних санітарних норм і правил утримання територій населених місць» - доступність громадських вбиралень. У кожній зоні зелених насаджень, де гуляють люди, обов’язково має бути хоча б один громадський стаціонарний туалет. Оптимальна відстань між вбиральнями - до 700 метрів, а в людних місцях - до 300 метрів.
Це питання також обговорювали вчора, 8 липня, на апаратній нараді у Сумській мерії, хоча воно й не було включене до порядку денного. Олександр Лисенко запитав у посадовців, чи знають вони, що у центрі Сум є лише три громадські вбиральні. І зауважив: «потрібно додати хоча б ще один громадський туалет в центрі міста».
Цікаво, що цей уривок був вилучений з онлайн-трансляції, певно, соромляться обговорювати подібні питання публічно або вважать це справою не їх рівня.
За новими нормами, які пропонує МОЗ України, в кожній громадській вбиральні має бути облаштований стіл для сповивання немовляти та забезпечений доступ до питної води.
Вигрібні ями будуть заборонені. Безпечні для здоров’я альтернативи - локальні очисні споруди (наприклад, септик). Дворові туалети мають бути підключенні до місцевих очисних споруд. Ці норми вводяться для того, щоб убезпечити потрапляння небезпечних речовин у ґрунт та підземні води, а також джерела і колодязі.
Також є вимоги до розміщення місцевих очисних споруд. Вони мають бути віддалені від меж земельних ділянок навчальних та лікувально-профілактичних закладів, стін житлових та громадських будівель і споруд, майданчиків для ігор дітей та відпочинку населення, урізів водойм на відстань згідно з висновком державної санітарно-епідеміологічної експертизи. Відстань між місцевою очисною спорудою і колодязем має становити щонайменше 50 метрів.
Тетяна Пляшник