В Сумах міська влада та поліція презентували головам ОСББ проект «Сусідська варта»

Вчора, 2 липня, в Сумському центрі розвитку місцевого самоврядування відбулася презентація проекту взаємодії з громадою в сфері безпеки – «Сусідська варта». Представники міської влади та поліції розповіли керівникам міських ОСББ особливості, головні засади цього проекту. Також аналізували іноземний досвід.

«Важливо розуміти, що подолати злочинність лише за допомогою правоохоронних органів неможливо. Безпека громади – це спільна робота і міської влади, і поліції, і громадських організацій», – говорить Андрій Букін, керівник громадської організації «Студія правових та соціальних досліджень».

Проект «Сусідська варта» ґрунтується на філософії «community policing» – успішному досвіді, який за понад 30 років добре зарекомендував себе в США, Канаді, Естонії, Молдові та ще багатьох країнах світу. В основі – взаємодія громади, влади і поліції, коли мешканці стежать за порядком спільно з поліцейськими. І про всі випадки, які викликають підозру чи непокоять, повідомляють правоохоронців. Наприклад, про незнайомих людей які викликають сумніви у доброчесності чи незнайомі автомобілі, дрібне хуліганство, бешкетника або якісь інші події.

«У всіх нас є своє поняття безпеки. Але лише спільними зусиллями ми зможемо долати проблеми та вирішувати складні питання. Сумчани повинні почуватися захищено в своїх домівках і в місті загалом. Саме тому сьогодні ми організували першу зустріч в межах проекту «Сусідська варта», – говорить Максим Галицький, заступник міського голови.

«Елементами програми «Сусідська варта» є взаємодія – з поліцією, з громадою, тренінги та роз'яснювальна робота, - говорить заступник начальника Сумського відділу поліції Дмитро Заремба. - Так, для швидкого реагування на підозрілі ситуації та випадки правопорушень у місті, ми створили у «Телеграм» групу «Суми правопорядок»: таке пряме спілкування «громадяни – поліція» зможе поліпшити реагування правоохоронців на ті чи інші проблеми з правопорядком у місті».

На зустрічі йшлосяі про встановлення домофонів, дверей у приміщення загального користування, замків на двері в підвальні та підсобні приміщення і горища. Варто звернути увагуна покинуті та занедбані об'єкти – зруйновані та недобудовані будинки, звалища, пустирі – місцям, де збираються кримінальні елементи та особи без постійного місця проживання. В таких місцях найбільше вчиняється правопорушень.

Окрім того, на території реалізації проектів «Сусідська варта», за прикладами інших міст, планується встановлювати інформаційні знаки та дошки для оголошень. А громадян - навчати правил безпечної поведінки, захисту, домедичній допомозі та іншим важливим для безпечного життя навичкам.

«Ще декількома важливими елементами «Сусідської варти» є облаштування зовнішнього освітлення дворів багатоповерхівок, під’їздів, встановлення камер відеонагляду у дворах та поблизу місць автопарковок. Ну і звичайно ж благоустрій території, - говорить заступник Сумського міського голови Максим Галицький. – Коли члени ОСББ, жителі будинку, залучаться до проекту, то надалі вони пильніше будуть стежити і за порядком, і проявляти зацікавленість, щоб різного роду правопорушення тут не траплялися. Звісно на все це потрібні кошти, але коли буде ініціатива – питання фінансування вирішити можна».

Нагадаємо: Вперше в Україні «Сусідська варта» стартувала у Вінниці навесні 2017 року. А вже за кілька місяців спільних дій мешканців багатоквартирних будинків та поліцейських з'явилися позитивні результати: подвір'я та майданчики навколо будинків стали чистішими. Зменшилася кількість адміністративних правопорушень: паління цигарок у під’їздах багатоповерхівок, вживання алкоголю на дитячих майданчиках, випадків хуліганських дій, бійок тощо.

Побачивши позитивний досвід, проект взялися втілювати в інших українських містах – Херсоні, Хмельницькому, Рівному, Черкасах, Чернівцях, Полтаві. Незабаром до програми мають долучитися й Суми.

Тетяна Пляшник