Секрети успішного агробізнесу для фермерів

«Робити землю родючою, а родину – квітучою» – саме таким є девіз сучасного фермерського руху в Україні. Фермерство – справа, що потребує максимальної віддачі: займаючись цим бізнесом, у вас не вийде приділяти роботі чітко відведений час з 9.00 до 17.00. Для того, щоб почуватися впевнено й отримувати прибутки, доводиться працювати 24 години на добу і 365 днів на рік, без відпусток, відгулів, прогулів, не дивлячись на хворобу та інші складнощі. Зазвичай кожен фермер є спеціалістом у рослинництві, тваринництві, ветеринарії, бухгалтерській справі тощо, адже правильна організація й діяльність господарства неможлива без всіх цих знань, а дозволити собі велику кількість найманих працівників може тільки той, хто готовий до значного зменшення власних прибутків.

Але насправді й цього замало: недостатньо просто приділяти справі весь свій час, щоб бізнес міцнішав і розвивався. Потрібно постійно «тримати руку на пульсі» через те, що зростає конкуренція, з’являються нові технології, приймаються нові закони, виводяться нові сорти рослин та високопродуктивні породи тварин, і, якщо хочеш бути серед перших, треба вчасно про все дізнаватися, враховувати й використовувати у власній діяльності.

Проект «Успішний зерновий агробізнес на невеликій площі», запроваджений Європейським банком реконструкції та розвитку, Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (ФАО) спільно з Сумським національним аграрним університетом, і був покликаний підвищити знання й кваліфікацію фермерів, які в Україні вважаються дрібними (власників господарств із земельною площею до 5 тис. га). На участь у ньому зареєструвалися фермери з 7 регіонів України.

На сьогодні вже можемо говорити про успішність проекту, адже фінальний етап «Економіка та управління зерновим бізнесом із диверсифікацією у розрізі тваринництва», що відбувся у СНАУ 28-29 січня 2016 року, став достойним завершенням блоку з 4-х модулів. Як і у попередні рази, його програма була розрахована на 2 дні й складалася з теоретичної та практичної частин.

У перший день впродовж семінарської частини були розглянуті питання логістичного підходу до управління виробництвом зернових на невеликій території, диверсифікації зернового виробництва у напрямку дрібного тваринництва (вирощування овець та кіз), виробництва комбікормів для невеликих фермерських господарств, ресурсозбереження кормів як основного фактору ефективного ведення свинарства тощо. Заняття проводили провідні викладачі біолого-технологічного факультету СНАУ, а також факультетів економіки і менеджменту та ветеринарної медицини. Практичний тренінг відбувся на базі спільного агрохімічного підприємства «Родючість» у с. Склярівка Сумського району. Для учасників тренінгу був проведений майстер-клас на тему «Досвід диверсифікації напрямків розвитку аграрного підприємства».

Впродовж другого дня теоретичні заняття з фермерами проводили як викладачі СНАУ, так і запрошені експерти з консультаційного центру Асоціації виробників молока, аудиторської фірми «Зевс», відділу лізингу Сумської філії Національної акціонерної компанії «Украгролізинг» та Сумського обласного управління Ощадбанку. Були розглянуті питання формування оптимальної структури посівних площ для забезпечення повноцінної ефективної годівлі ВРХ, диверсифікації сільськогосподарського виробництва в контексті теорії сталого розвитку та виробництва і обігу органічної продукції, використання лізингу в оновленні тваринницької галузі для невеликих господарств, кредитування невеликих сільськогосподарських підприємств, а також проведений порівняльний фінансовий аналіз молочнотоварних ферм. Під час практичного тренінгу учасники виконували вправи з визначення ринкової вартості зерна через альтернативи його реалізації чи господарської реалізації у тваринництві.

По завершенні цього модулю слухачам було запропоновано виконати тестові завдання, які не тільки дозволять оцінити рівень засвоєння знань, а й допоможуть визначити найбільш успішних претендентів на поїздку до Франції.

Ну, а фінальним акордом проекту стане потужна Національна конференція «Мільйон з гектара: наскільки та чому це реально?», яка відбудеться 19-20 лютого 2016 року у Львові. Тематика її ідеально підходить як успішним сільськогосподарським компаніям, так і новачкам бізнесу: дводенна програма дозволить одержати повну картину абсолютно всіх новітніх сфер і ніш аграрного сектору країни, оцінити можливості впровадження нового виробництва та диверсифікованості виробничих потужностей на малій площі з мінімальними витратами, максимальною віддачею та високою маржинальністю.

На другий день конференції запланований практичний бізнес-тур до провідних господарств Львівської області, а також на найбільший в Україні оптовий ринок сільськогосподарської продукції «Шувар».

10:20, Сьогодні